Történeti visszatekintés

Az osztály jogi elődje 1928-ban 32 ággyal a Jókai villában alakult, mely bajmegállapítással és keresőképesség elbírálással foglalkozott. Vezető főorvosa Dr. Csépay Károly egyetemi magántanár az OTI központi orvosa volt. Dr. Csépay Károly főorvos urat 1964-ben a munkaképesség csökkenést véleményező bizottsághoz helyezték át és utóda Dr. Gyulai Ernő főorvos lett, aki általános jellegű belgyógyászatot vezetett. 1980-ban az osztály vezetését Dr. Radó János nyerte el.

Előzőleg a János Kórházban működött, ahol kandidatúrát szerzett. A kiemelkedő, magas tudományos érdeklődésű főorvos eredményei felhasználásával új profilt teremtett. Nefrológiával, endokrinológiával és magasvérnyomás betegséggel foglalkozva osztályán saját laboratóriumot is létesített. Osztályán 1991-ben három kezelőhellyel működő műveseállomás nyílt meg. Az osztály Dr. Radó János vezetése alatt az általános belgyógyászati érdeklődésen túlmenően az akut és krónikus művesekezelés mellett a refrakter oedemák diuretikus kezelésével, a monitorozást igénylő, nehezen leküzdhető, akcelerált hypertóniák beállításával, nefro-endokrinológiai területen a só- és vízanyagcsere rendellenességeinek felderítésével és kezelésével, valamint a gyógyszerek által okozott elektrolit zavarokkal és azok elhárításával foglakozott behatóbban. 1997-ben történt nyugdíjba vonulását követő aktivitását jellemzi a Hypertonia-Nefrológia folyóirat főszerkesztői posztja. 1997-től Dr. Radó János nyugdíjba vonulását követően az osztály vezetője Dr. Szalay László az orvostudományok kandidátusa lett. 

Dr. Szalay László fő feladatának a klinikai nephrológiai betegellátás fejlesztését, a területi kórházakhoz viszonyítva is a meglévő hiányosságok leküzdését tekintette. Céljainak elérésére megalapította a Zuglói Vesebetegek Egyesületét, hogy a betegek nevelése, felvilágosítása mellett jogos igényeik, elvárásaik is szervezett formában megfogalmazhatók legyenek.

Munkatársaival közös csapatmunka eredményeként az eredetileg 3 kezelőhelyes műveseállomás kórházi rekonstrukció keretében új 15 kezelőhelyes dialízis állomásra bővült, mely még évekig a területi betegek zökkenőmentes ellátását biztosíthatja.  Tevékenysége alapvető szerepet játszott abban, hogy az osztály, klinikai betegellátás és művesekezelés egysége nyugdíjazása során is fennmaradt és utódának, dr. Deák György kinevezésével, a nephrológiai betegellátás további fejlődése is biztosítva lett.

Dr. Deák György 2011. május 1-e óta vezeti a III. Belgyógyászati/Nefrológiai Osztályt.

Orvosi diplomáját a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán szerezte 1985-ben. A Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíjasaként került a Semmelweis Egyetem II. sz. Belgyógyászati Klinikájára, ahol hosszabb ideig dolgozott a Gergely Péter Professzor vezette Immunologiai Részlegen. Kandidátusi értekezését „Májvédők hatása a szabadgyökös reakciókra és a celluláris immunreaktivitásra idült alkoholos májbetegségben” címmel 1990-ben védte meg.

Érdeklődése 1991-ben fordult a nefrológia felé, amikor a Nefrologia-Dialízis Osztályra került, és itt ismerte meg a nefrologiai fekvőbeteg ellátás-, valamint a dialízis kezelés elméletét és gyakorlatát; 1993-tól a belgyógyászat szakvizsga letétele után pedig bekapcsolódott a járóbeteg ellátásba is, jártasságot szerzett a centrális kanül szúrás, és a vesebiopszia technikájában.

A nefrologiai szakvizsga birtokában nefrologiai klinikai fellowship továbbképzésen vett részt  1996 - 1998 között, mely a Torontói Egyetem két oktatókórházában történő nefrológiai betegellátást, konzultációs tevékenységet, valamint a hemodializált és peritoneálisan dializált betegek kezelését, az intenzív osztályon akut dialízis kezelés végzését foglalta magában.Hazatérését követően az I. sz. Belgyógyászati Klinikán folytatta munkáját a nefrológiai részlegen osztályvezetői beosztásban, valamint az FMC Dialízis Center Kft. által privatizált műveseállomáson hasznosította a dialízis területén szerzett tapasztalatait. Részt vett 2007-ben a Semmelweis Egyetem Terápiás Aferezis Centrumának megszervezésében, és részlegvezetője volt 2011 áprilisáig.

A Művese Osztály szakdolgozói közössége a színvonalas, lekiismeretes betegellátó tevékenység elismeréseképpen 2013-ban “Az év egészségügyi szakdolgozója” Astellas díjban részesült.
Az Osztály 2016-ban a Magyar Vese-Alapítvány „Kiválósági Központ” címét nyerte el.