Az osztály története

Kórházunkat 1927-ben alapították, ettől kezdve két évtizeden át a laboratórium a kórszövettani osztály keretében működött. Nachtnebel-Borsos Ödön, aki az első vezetője volt, a debreceni egyetem professzora lett. Bőrélettani és kórtani kutatásai nemzetközi hírnevet szereztek számára. Az Őt követő Putnoky Gyula a kolozsvári egyetem, majd az Orvostovábbképző Intézet tanára lett. Kutatásait a Pázmány Péter Tudományegyetem I. Kórbonctani és Kísérleti Rákkutató Intézetében végezte. A patkánysarcomát egerekbe ültetve daganat fejlődött ki, s ezt rádiummal eredményesen kezelte. Dr. Kertész Tivadar vezetésével alakult a laboratórium önálló osztállyá 1948-ban. Klinikai kémiai, szerológiai, haematológiai, bakteriológiai vizsgálatok folytak. A korának megfelelő igényes laboratóriumot teremtett.

Dr. Skarupinszky Nándor a laboratóriumot a főépület alagsorából a jelenlegi helyére telepítette. Németországi tanulmányai alapján meghonosította az enzimdiagnosztikát. Lipid kutatásokat folytatott. Számos cikke, tanulmánya jelent meg a fenti témákban. Bevezette a gyorsdiagnosztikai teszteket. Ő indította el a radioassay vizsgálatokat. Részt vett a laboratóriumi asszisztensek képzésében, klinikai kémiát oktatott. Budapest egyik laboratóriumi szakfelügyelője volt. Munkája elismeréseként az MLDT Jendrassik Loránd éremmel tüntette ki. 1999-ben vasdiplomát kapott.

Dr. Jancsó Ágnes nevéhez a bakteriológia fejlesztése és a folyamatos laboratóriumi szolgálat bevezetése fűződik.

Dr. Vincze Zsuzsanna Skarupinszky dr. tanítványa volt. Az Ő munkássága alatt modernizálódott a laboratóriumi munka. Haematológiai, kémiai, immunkémiai automaták jelentek meg, valamint a számítógépes hálózat kiépítése kezdődött el. Számos új vizsgálatot vezetett be. Elindult a szakemberek továbbképzése. Az Ő tanítványa vezeti a kerület rendelőjének laboratóriumát.

Dr. Papp Erika egy évtizeden keresztül tanította a leendő laboratóriumi asszisztenseket mikrobiológiára, s gyakorlati képzésük is a kórház laboratóriumában történt. A RIA-vizsgálatok, majd az immunkémiai automaták megjelenése után a hormon-, tumormarker-, gyógyszerszint-meghatározások bővítése, a LIR (Laboratóriumi információs rendszer) fejlesztése nevéhez fűződik. Tagja a Laboratóriumi Vizsgálatok Szakmai Kollégiumának, és a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság vezetőségének. 2004-ben az MLDT Pándy emlékéremmel jutalmazta munkásságát.

Dr. Bekő Gabriella Ph.D. 2013. augusztus 1-től vette át a stafétabotot tervekkel, reményekkel. Szeretné a laboratórium hírnevét öregbíteni mind a klinikai diagnosztika magas szintű művelésével, a laboratórium akkreditációjával, mind az oktatás bővítésével, és lehetőség szerint kutatási feladatok ellátásával.

Nagy Zsuzsanna, mint klinikai biokémikus 2019. májusától vette át a laboratórium vezetését. Céljai elsősorban a laboratóriumi diagnosztikus munka szakmai fejlesztése, felügyelete, koordinálása. Fontos szempontja a minőségbiztosítási irányelveknek való megfelelőség, illetve a laboratóriumi vizsgálatokat igénylő kutatásokban aktív partnerként való részvétel.