Történeti visszatekintés

Kórházunk Szemészeti Osztálya 1940-1945 között 36 ággyal Dr. Tóth Zoltán egyetemi magántanár vezetésével működött. Az osztályt 1946-ban átszervezés címén bezárták. Dr. Marek Péter vezetésével 1969-ben szemészeti ambulancia kezdte meg munkáját. Ebben az időben a fekvőbetegek ellátását más osztályoktól kölcsönkapott ágyakon, a műtéteket más osztályok műtőjében végezték. A Szemészet 1974-től dolgozik ismét önálló osztályként. Az osztály vezetője 1999-ig Dr. Marek Péter volt, akit munkássága elismeréseként címzetes egyetemi docensnek neveztek ki, nyugdíjba vonulása alkalmából pedig Batthyányi Strattmann László díjjal tüntettek ki. Az osztály országszerte ismert profilja ebben az időben a neurooftalmologia és a szemészeti onkológia volt.

1999-ben az osztály vezetését Dr. Milibák Tibor vette át, ezzel az osztály profilja a vitreoretinális sebészettel bővült. Az intraocularis tumorok kezeléséről az országban előforduló betegek viszonylag kis száma, és finanszírozási okok miatt le kellett mondanunk.

Az osztály ebben az időszakban tért át a nagy seben keresztül végzett szürke hályog műtétekről a phacoemulsificatiora. Az áttérés példás gyorsasággal történt meg. A korszerű technika rutinszerű alkalmazása, a jó műtéti eredmények következtében a betegforgalom többszörösére nőtt. Korábbi hagyományainknak megfelelően szürke hályog műtétjeink jelentős százaléka jelenleg is magas kockázatú, minősített eset.

A normál és komplikált szürkehályog műtétek ellátásán túl egyre inkább törekszünk betegeink látásának mind teljesebb rehabilitációjára. Ennek érdekében speciális műlencsék beültetését is végezzük, erre a műlencse tervezés fejlődése, és az azt biztosító műszerek beszerzése biztosította a feltételeket. A tórikus műlencsék a szemfelszín deformitása miatt fellépő, szemüveggel nehezen korrigálható torzulásokat, az asztigmatizmust javítják ki. A többfókuszú műlencsék beültetése után  a páciensek mind közelre, min távolra közelre és távolra is képesek szemüveg nélkül látni, szemüveg viselésére csak ritkán van szükség. A több fókuszú műlencse beültetése azért nem jelent teljes szemüveg függetlenséget, a műlencse beültetés javallatának eldöntéséhez a páciens igényeinek, illetve a műtétet követő várhatóan fellépő látási panaszok gondos mérlegelése szükséges. A több fókuszú műlencséket a biztosító nem finanszírozza, a műlencse árát a páciensnek kell kifizetnie.

A vitreoretinális sebészetben radikálisan csökkentettük az ápolási időt, hazai viszonylatban úttörőként kezdtük alkalmazni a panoráma megvilágítást, illetve az üvegtest láthatóvá tételére a triamcinolon acetonidot. Általánossá váltak gyakorlatunkban a kis seben, varrat nélkül végzett vitreoretinális beavatkozások, ennek következtében kisebb lett a műtéti trauma, ugrásszerűen javult a betegek műtétet követő komfortérzete. Az elmúlt évek során sokat változott a vitreoretinális beavatkozások elvégzésének javallata: az általános ellátás javulásának eredményeként ma a korábbiaknál lényegesen ritkábban végzünk műtéteket cukorbetegség szövődményei miatt, a phacoemulsificatio biztonságosabbá válásának következtében egyre ritkábbak a szürkehályog műtétek szövődményei miatt végzett beavatkozások. Az egyre jobb műtéti eredmények lehetővé tették, hogy már mérsékelt panaszok esetén is végezzünk kialakult hegszövet, epiretinális membránok, maculalyuk miatt műtéteket. Osztályunk egyik kiemelt profilja a retina leválás elleni beavatkozások végzése. Forgó rendszerben  részt veszünk az áthatoló szemsérülések sürgősségi ellátásában.

Az elmúlt évtized forradalmi változása volt a szem belsejébe adott injekciós kezelések, az intravitreális injekciók elterjedése. Az intravitreális injekciók alapvetően megváltoztatták a nedves típusú időskori macula degeneráció, a látás súlyos károdosát okozó leggyakoribb szembetegség, valamint a munkaképes lakosság körében leggyakoribb súlyos látásromlást okozó elváltozás, a diabeteses maculopathia prognózisát. Az új beavatkozások nem jelentik azt, hogy e betegségek súlyos következményeit teljesen fel tudja számolni az orvostudomány, de a prognózis javulása szembetűnő. Az ipari fejlesztés folyamatos, az évek során újabb és újabb gyógyszerek, beavatkozási módok jelennek meg, amelyek egyrészt tovább javítják a prognózist, másrészt csökkentik a beteget kezeléssel járó terhelését. Osztályunk több ilyen jellegű nemzetközi orvostudományi kutatásban vesz részt, köszönjük a kutatásokban részt vevő betegeknek, hogy elősegítik az új eljárások bevezetését.

Az osztály higiéniás helyzete megfelelő, a iatrogen fertőzések, posztoperatív endophthalmitisek gyakorisága nemzetközi összehasonlításban is nagyon jó.